top of page

Видавнича діяльність

У 2017 році вийшла збірка "Виховуємо патріотів" КЗ "Харківська обласна станція юних туристів", в якій була надрукована стаття від Борівського будинку дитячої та юнацької творчості

Національно-патріотичне виховання дітей та молоді в позашкільних, загальноосвітніх закладах Борівського району Харківської області.

 

                                                                                                                                           Вітчизна – це не хтось і десь, Я — теж Вітчизна.

                                                                                                                                                                                                     І. Світличний

 

Згідно з Концепцією національно-патріотичного виховання дітей та молоді від 16. 06. 2015 р.  № 641, серед виховних напрямів сьогодні найбільш актуальними виступають патріотичне, громадянське виховання як стрижневі, основоположні, що відповідають як нагальним вимогам і викликам сучасності, так і закладають підвалини для формування свідомості нинішніх і прийдешніх поколінь, які розглядатимуть державу як запоруку власного особистісного розвитку, що спирається на ідеї гуманізму, соціального добробуту, демократії, свободи, толерантності, виваженості, відповідальності, здорового способу життя, готовності до змін.

Батьківщина. Це слово має величезне значення і кожен з нас вкладає щось своє, заповітне в це непорушне поняття. Протягом століть люди захищали свою Вітчизну, примножували її багатства і пишалися славними подвигами своїх предків. Для того щоб наші діти любили свою країну існує національно-патріотичне виховання, яке допомагає сьогоднішнім підліткам розуміти, що таке Батьківщина і яка вона дорога кожному з нас. Однією зі складових цього напряму виховної роботи Борівського БДЮТ є формування і розвиток патріотизму, без якого не може відбутися гармонійна особистість.

Національно-патріотичне виховання складається з кількох компонентів:

  • Знання про доблесне минуле свого народу, про його військові подвиги в справі захисту від загарбників, формування почуття патріотизму, любові до свого народу, його історії, культурних та історичних цінностей;

  • Шанування традицій, духовно-моральне виховання;

  • Військово-патріотичні спортивні ігри.

Безумовно, патріотичне виховання бере свій початок з сім’ї. У тих сім’ях, де свято шанують традиції своїх предків вже виробляється почуття патріотизму. Але сім′я це ще не повне виховання особистості. Важливу і дуже велику роль тут відіграє освіта та соціальне виховання у просторі освіти.  Борівський будинок дитячої та юнацької творчості Борівської районної ради Харківської області засновано в 1946 році і здійснює освітню діяльність понад 70 років. Підготовка вихованців здійснюється за різними напрямами навчання, в тому числі й у військово-патріотичному. У 27 різнопрофільних гуртках навчається понад 600 вихованців.

Позашкільна освіта та виховання є частиною структури освіти і спрямовуються на розвиток здібностей, талантів дітей, учнівської та студентської молоді, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні. (Стаття 38 Закону України про освіту. Позашкільна освіта.)

Тож Борівський БДЮТ своєю діяльністю охоплює значну частину учнівської молоді Борівського району і тісно співпрацює з педагогічними колективами загальноосвітніх закладів, спрямовуючи діяльність на належне національно-патріотичне виховання молоді. Допомагають цьому цілеспрямована робота керівників гуртків, традиційні екскурсії, виставки, масові заходи, та допомога загальноосвітнім закладам району в організації та проведенні туристичних зльотів, поїздок, відзначення славних національних дат та ін.

Серед найрізноманітніших форм ведення національно-патріотичної роботи в загальноосвітніх закладах Борівського району є:

  • Уроки («Урок пам′яті до 75-річчя трагедії Бабиного Яру», «Україна-єдина країна», «Щоб у серці жила Батьківщина», «Ми – нація - єдина».);

  • доповіді;

  • бесіди («Пам’яті героїв Майдану», «Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона – твоя».);

  • виховні години («Наші символи – наші святині», «Історія державних символів суверенної України», «Бійці невидимого фронту», «Пам’ятай і не прощай», «Незалежність. Від 1991-го  – назавжди!»);

  • інформаційні хвилинки («Як тяжко все це пережити»), години спілкування («Вони пройшли крізь вогонь і зброю», «Слава Вам, герої», «Ідеї демократії – основа українського суспільства»);

  • Загальношкільні лінійки присвячені Дню Гідності та Свободи,  Дню пам’яті жертв Голодомору,  Дню вшанування ліквідаторів аварії на ЧАЕС, Дню захисника України;

  • Відвідування музеїв (Екскурсії «Пам'ять невтомна …»), тематичних виставок літератури;

  • Зустрічі з воїнами АТО, ЗСУ, воїнами-афганцями, учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, представниками поліції Борівського районного відділу поліції;

  • Засідання круглого столу(«Книга минулого та майбутнього мужніх українців»);

  • Військово-спортивні змагання «Козацькі забави», «Солдат розумом і силою багатий»;

  • Дитячі акції («Напиши листа захисникуУкраїни»);

  • Конкурси малюнків («Сила нескорених»);

  • Проведення заходів, спрямованих на вивчення ролі постаті Михайла Грушевського в історії українського державотворення та науки;

  • Проведення місячників військово-патріотичного виховання та інформаційно-просвітницьких класних годин присвячених Дню Збройних Сил України;

  • Проведення мітингів-реквіємів до Дня визволення України від німецьких загарбників біля пам’ятників загиблим воїнам;

  • Оформлення куточків державної символіки та куточків пам′яті учасників АТО, встановлення пам′ятних меморіальних дошок.

«Так, 14 жовтня 2015 р. в День захисника України, відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки пам'яті нашого героя, заступника начальника штабу  92-ї окремої механізованої бригади майора Олега Ковбаси, який загинув у квітні 2015 року в м. Щастя, захищаючи мир і незалежність нашої держави.

Біля будинку по пров. Миру, де Олег провів свої дитинство та юність і де тепер встановлено цей знак пам'яті, зібралися його рідні і близькі, друзі і бойові побратими, керівництво району і селища, просто небайдужі борівчани.

Багато теплих слів було сказано в цей день про нашого героя. Особливо запам'яталися слова командира 92-ї окремої механізованої бригади Віктора Нікуляка: "Спасибі батькам за те, що виховали такого сина - справжнього патріота, надійного захисника, хорошого друга. Пробачте нам за те, що ми його не вберегли. Та його жертва не була марною. Завдяки Олегу, завдяки всім нашим захисникам, та чума, що зараз відбувається на Донбасі, не дійшла до наших домівок. Саме вони, ціною своїх життів, зберегли наш мир і нашу незалежність. Там, під постійними ворожими обстрілами,  ми відстоюємо не минуле, ми боремося за наше з вами майбутнє, за майбутнє наших дітей!" - зазначив командир.

Пам'ять Олега Ковбаси і всіх загиблих героїв вшанували хвилиною мовчання. До меморіальної дошки поклали квіти.

      Олег народився і виріс на вулиці Миру. Він захищав мир, боровся за мир, загинув за мир, зберігши його для нас. Тепер по вулиці Миру знаходиться меморіальна дошка його пам'яті. Пам'ять про нього назавжди залишиться в історії нашої країни і в наших серцях. Адже герої не вмирають.» (Районна газета «Трудова Слава» від 16 жовтня 2015 р.)

Першочергового значення в наш час  набувають завдання відродження національно-етнічного самоусвідомлення дітей і молоді, як складової частини національно-патріотичного виховання, формування почуття національної гідності, подолання почуття меншовартості і провінційності, повага до своєї історії та національних і державних символів. Борівський БДЮТ разом із загальноосвітніми закладами Борівщини щороку приймає участь у багатьох заходах присвячених національно-етнічному вихованню молоді, таких як:

  1. Всеукраїнська краєзнавча експедиція «Моя Батьківщина  - Україна»;

  2. Всеукраїнський конкурс на кращу туристсько-краєзнавчу експедицію «Мій рідний край»;

  3. Обласний конкурс «Український сувенір»;

  4. Обласний конкурс «Різдвяна писанка»;

  5. Обласний конкурс писанкарства «Українська великодня писанка»;

  6. Краєзнавча експедиція «Чорнобиль: події, долі, пам′ять»;

  7. Зустріч з учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС «Атомом розтерзана весна…Тридцять набатів…»;

  8. Вернісаж дитячої творчості до 30-річчя від дня Чорнобильської катастрофи;

  9. Військово-патріотична акція «Слобожанські дзвони Перемоги»;

  10. Тиждень пам′яті до 70-ї річниці Великої Перемоги «Нащадки колишніх солдат на варті пам′яті стоять».

 Активізувалася діяльність туристсько-краєзнавчого напряму, а саме гуртка «Історичне краєзнавство». Гуртківці проявляють інтерес до історичного краєзнавства, як засобу пізнання рідного краю та додаткової можливості реалізації власних інтересів. Заняття проводяться у формі теоретичних та практичних занять. На теоретичних заняттях учні отримують базові та специфічні знання з методики досліджень в напрямку вивчення рідного краю, пішохідного туризму, топографічної підготовки. На практичних заняттях вихованці формують уміння та навички діяльності  в науково-дослідницькому та патріотичному вихованні. Заняття проводяться на базі навчальних кімнат, комп’ютерного класу, шкільного подвір’я та історико-краєзнавчого музею Богуславської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Результатом діяльності гуртка є участь вихованців у конкурсах, виховних годинах, урочистих лінійках, змаганнях шкільного, районного та обласного рівнів, МАН.

З метою долучення вихованців та учнів загальноосвітніх закладів до національно-патріотичного виховання, Борівський БДЮТ організовує і проводить:

1. Зустрічі з ветеранами ВВВ. Поза всяким сумнівом, людські жертви, принесені громадянами нашої країни на вівтар Перемоги, є головною складовою ціни Великої Вітчизняної війни.

2.Щорічні зустрічі з учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Аварія на Чорнобильській АЕС, увійшла в історію України як одна з найтяжчих трагедій XX століття, наслідки якої позначаються на житті кількох поколінь людей. Чорнобильська катастрофа супроводжувалась викидом великої кількості радіонуклідів в навколишнє середовище, вона призвела до значних людських та матеріальних втрат, погіршення стану здоров'я населення.

3. Зустрічі з воїнами-афганцями, воїнами АТО, яким діти пишуть листи, дарують малюнки та вірші і навіть записують відео поздоровлення зі святами.

4. Екскурсії:

  • Ізюмський краєзнавчий музей імені М.В. Сібільова;

  • Гора Крем′янець м. Ізюм;

  • Куп′янський краєзначий музей;

  • Національний меморіальний комплекс «Висота Маршала І. С. Конєва»;

  • Меморіальний комплекс «Дробицьий Яр»;

  • Аеродром «Коротич»;

  • Аероклуб ім. В.С. Гризодубової;

  • Краєзнавчий музей м. Чугуїв;

  • Художньо-меморіальний музей І.Ю. Рєпіна;

  • Пархомівський історико-художній музей ім. П.Ф. Луньова;

  • Харківський історичний музей ім. М. Ф. Сумцова.

Зміст роботи сучасного освітнього закладу має відображати матеріальні і духовні цінності нашого суспільства, щоб давати підростаючому поколінню не лише основи знань, а виховувати високоморальних людей, свідомих патріотів Батьківщини. Згідно з Законом України "Про загальну середню освіту" (стаття 5) завданням загальної середньої освіти є виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, національних цінностей українського народу та інших народів і націй; виховання почуття власної гідності, свідомого ставлення до обов`язків людини ігромадянина.
       Реалізувати поставлені завдання колективу педагогів позашкільних та  загальноосвітніх закладів району  дозволяє робота з патріотичного виховання на базі шкільних музеїв. Так у Борівському районі зареєстровано 2 музеї: історико-краєзнавчий музей Богуславської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Борівської районної ради Харківської області та історико-краєзнавчий музей Гороховатської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Борівської районної ради Харківської області. Діти із задоволенням відвідують музеї та проводять там історичні хвилинки, виховні заходи.

У тісній співпраці Борівский БДЮТ і з Борівською ДЮСШ.

З метою популяризації здорового  та активного способу життя серед учнів і педагогічних колективів, пропаганди туризму і патріотичного виховання дітей та молоді, прищеплення любові до рідного краю, свого народу, підвищення туристської майстерності проводяться:

  • Районні туристські зльоти, присвячені Всесвітньому дню туризму «Крізь перешкоди до перемоги».

  • Змагання з міні-футболу серед команд юнаків та дівчат старших вікових груп вихованців Борівської ДЮСШ «Не всі повернулись з чужої війни».

Традиційними є:

  • Спортивні свята з міні футболу, волейболу та спортивних естафет «Весняна спартакіада»

  • Футбольні змагання пам′яті наших героїв «Ти вічний біль, війна!» -  Кубок з футболу, присвяченому пам'яті загиблих воїнів - учасників антитерористичної операції на Сході України та воїнів-інтернаціоналістів Борівщини. 

  • Змагання з туристського багатоборства «До обрію мрії». «Заняття спортивним туризмом є невід’ємною частиною  здорового способу життя,  долання перешкод загартовує характер команд та волю до перемоги і, незалежно від зайнятих місць, всі учасники – переможці, адже витримати фізичне та психологічне навантаження таких змагань – це справжня перемога та доказ їхньої відмінної підготовки». (Районна газета «Трудова Слава» від 8 червня 2016 р.)

  • Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»). У районному етапі  гри взяли участь 7 роїв, змагання включали в себе: конкурс стройової підготовки, стрільба з МК гвинтівки, знання історії козацтва та Збройних сил України, спортивна естафета (метання гранати, стрибки через бар′єри, метання списа в ціль, «мінне поле», накидання аркана, стрільба з лука  та переповзання), «Добре діло» - підсумки патріотично-вихованої роботи за навчальний рік, медична підготовка.  Переможцями стали рій «Атлет», ройовий Лещенко Владислав, ООЗ «Борівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Борівської районної ради Харківської області імені Героя Радянського Союзу В.С. Колісника». Як переможці районних змагань стали учасниками обласного етапу гри у м. Харків. Посіли почесне 9 місце з-понад 30 команд.

Хотілося б відзначити, що у вирішенні проблем національно-патріотичного виховання сучасного покоління повинна в першу чергу брати участь сама молодь, усвідомлюючи всю важливість своєї участі в житті Батьківщини, знати і поважати її історію, традиції та культуру. Спрямувати дії молоді у потрібне русло має як держава, так і сім′я, школа та позашкільні заклади. Їх основне завдання полягає у взаємодії та співпраці з метою формування національної свідомості, патріотизму й громадянськості у сучасної молоді.

.плопо.jpg

У 2017 році вийшла ще одна збірка від КЗ "Харківська обласна станція юних туристів" - "МОЯ БАТЬКІВЩИНА - УКРАЇНА", в якій була надрукована стаття від вихованки гуртка "Історичне краєзнавство" Борівського будинку дитячої та юнацької творчості

                                                                       Малі річи та озера Борівщини: історико-географічний опис.

                                                             

                                                                     Дзюба Алєся, вихованка гуртка «Історичне краєзнавство» при Борівському

                                                                     БДЮТ на базі Богуславської ЗОШ І-ІІІ ступенів, учениця 7 класу

                                                                     Богуславської ЗОШ І-ІІІ ступенів Борівської районної ради Харківської області

                                                                     Керівник: Літвінов Д.С. керівник гуртка, вчитель історії

                                                                      Здавна люди мандруючи світом намагались знайти краще місце для тимчасового чи постійного

                                                                    проживання, господарської діяльності, будівництва тощо. Обов′язковою умовою була наявність

                                                                    поблизу джерела з чистою прісною водою. Не завжди великі річки відповідали вимогам

                                                                    поселенців, тому часто іх місця зупинок розташовувались поблизу малих річок. Не став

                                                                    виключенням і наш край, що потрапив під «масове заселення» в роки становлення                                                                                          Слобожанщини. Безумовно, серед поверхневих вод найбільше значення мають річки. За

                                                                    густотою річкової сітки Борівський район належить до найменш забезпечених в області, з

                                                                    показником менше 0,12 км/км.кв. За обсягом поверхневого стоку район має п′яте місце з кінця,

                                                                    маючи показник 55,20 млн.м.куб/рік, хоча показник водозабезпечення на кожного мешканця

                                                                    району в середньому в два рази більший за обласний.

                                                                    За наявними відомостями під поверхневими водами в Борівському районі знаходиться 5310 га

                                                                    або 6% всієї площі. З них більшість безумовно, під Червонооскільским водосховищем, малі річки

                                                                    займають лише 76 гектар, але при цьому мають важливе господарське значення. Найголовнішою річкою Борівщини є Оскіл з його лівими притоками річками Лозова, Лиманська, Борова, Журавка, Солона і Карачева та правими притоками річками Гороховатка та Бахтин. Усі ці притоки, за винятком Бахтина, починаються та впадають в Оскіл в межах району. Річки Бахтин і Нітріус заходять у межі Борівщини тільки своїми верхів′ями і мають вигляд струмків. Нітріус є лівою притокою Сіверського Дінця. Всі притоки Оскола мають незначну довжину – 12-18 км., річкові долини мають вигляд балок з невеликим падінням. Русла цих річок покручені, повільною течією – 0,1-0,4 м/сек, шириною 0,5-3 м., і глибиною 0,5-1,5 м., місцями вони переходять в болотисту місцевість. Особливо це виражено в верхній течії річок Борова та Солона…

viber image.jpg

У 2016 році побачила світ збірка "Слобожанські дзвони Перемоги" від КЗ "Харківська обласна станція юних туристів" та КЗ "Харківський центр дослідницько-експериментальної діяльності "Будинок учителя". 

В цій збірці було надруковано статтю від одразу двох вихованців гуртка "Історичне краєзнавство" Борівського будинку дитячої та юнацької творчості

                                                                          «Назад вже разом їм не йти…» (Героїчний шлях і трагедія 92-ї окремої

                                                                                                          механізованої бригади ЗСУ)

                                                                      Токар Олександр, Шаповалов Юрій, члени гуртка «Історичне краєзнавство»

                                                                      при Борівському БДЮТ на базі Богуславської ЗОШ І-ІІІ ступенів, учні 7 класу

                                                                      Богуславської ЗОШ І-ІІІ ступенів Борівського району. Керівник: Літвінов Д.С.

                                                                        Двадцять три роки Україна не знала війни. Наш народ пишався тим що у буремні роки, Україні

                                                                    вдалося зберегти мир. Але війна не обійшла нашу державу тепер. Ще рік тому ми з вами не

                                                                    знали дуже багатьох слів пов′язаних з війною, тепер ми майже кожну родину так чи інакше

                                                                    опалило полум′я військових дій. Ще рік тому ми не особливо звертали увагу на слова «слава

                                                                    Україні – Героям слава», а тепер ці слова набули нового змісту. Наразі вже точно зрозуміло,

                                                                    кому ці слова адресовані, і ні в кого немає сумнівів, що ці  герої – хлопці що зі зброєю в руках

                                                                    захищають східний кордон України, лікарі, які в мирний час повертають поранених в АТО з того

                                                                    світу, волонтери на плечах яких тримається наша армія.

                                                                      Пошуково-дослідницька робота даної акції спрямована на збір відомостей про воїнів Збройних

                                                                    Сил України, що служили в 92-й окремій механізованій бригаді, створеній на території 

                                                                    Харківської області, та героїчно загинули під час проведення антитерористичної операції.

    Актуальність цієї роботи не викликає сумніву, так як обов′зком кожного українця є збереження пам′яті про тих хто боровся за цілісність України, а також збагачення новими фактами та свідченнями відомостей, що викликали в людей любов до Вітчизни.

92-га окрема механізована бригада – це типове для Збройних Сил України з′єднання, в якому ще наприкінці 2013 року перебувало на службі менше 600 осіб (включаючи жінок). З них половина – на штабних та господарчих посадах. Більшість військовослужбовців бригади – уродженці Харківської, Луганської та Донецької областей, але траплялись також хлопці з Сумщини та Полтавщини.

24 серпня 2014 року ротно-тактична група вирушила з місця розташування бригади – з села Башкирівка Чугуївського району Харківської області, вбік Дніпропетровська. Більшість солдатів – покликані за мобілізацією 30-45-річні цивільні люди. Серед них було чимало таких, хто не знав елементарних правил безпеки поводження зі зброєю. Їхали з патронами у патроннику автоматів, зі знятими запобіжниками, з направленими один на одного дулами. Контрактників у ротно-тактичній групі було небагато: кілька десятків піхотинців, члени екіпажів танків та САУ, бригадна розвідка...

viber image...jpg

                                                                               Православні святині Борівщини в історичній ретроспективі

                                                                          Вишнякова Аліна, вихованка гуртка «Історичне краєзнавство» при Борівському БДЮТ

                                                                     на базі Богуславської ЗОШ І-ІІІ ступенів, учениця 11 класу Богуславської ЗОШ І-ІІІ

                                                                     ступенів Борівської районної ради Харківської області.

                                                                        Керівник: Літвінов Д.С. керівник гуртка, вчитель історії

 

                                                                        Православ′я існуючи протягом сторіч у свідомості людей, що належали до українського

                                                                    етносу, а також до інших народів, що проживали на території України, тісно переплелося з

                                                                    національною самосвідомістю і традиціями.

                                                                        Будівництво храмів та інших культових споруд, супроводжувалося активним поширенням

                                                                    православних традицій в житті простих людей. Нині, внаслідок спроби змінити світогляд

                                                                    українського суспільства на «європейський вектор», відновлюється інтерес до духовного

                                                                    виховання суспільства, що є важливою цінністю більшості європейців.

                                                                        Традиції храмобудівництва змінювались з розвитком суспільства, але незалежно від кількості

                                                                    цих споруд, духовні традиції завжди були міцними в українському суспільстві.

                                                                         Пошуково-дослідницька робота даної експедиції спрямована на збір відомостей про розвиток

                                                                    духовності українців, на прикладі жителів Борівщини, та традицій храмобудівництва від

                                                                    заселення регіону до сьогодення.

                                                                         Актуальність цієї роботи не викликає сумніву, так як обов′язком кожного українця є збереження та передання наступному поколінню православних традицій нашого народу, а також збагачення власної історії новими фактами та свідченнями, що викликали в людей духовне та національно-патріотичне виховання.

Об′єктом експедиції є відомості про розвиток православ′я на Борівщині, шляхом будівництва культових споруд.

Мета експедиції – знаходження узагальнених відомостей про розвиток та поширення православ′я на прикладі розвитку поселень на Борівщині та створення загальної інформації про сучасний стан храмобудівництва в регіоні.

У 2015 році від КЗ "Харківська обласна станція юних туристів" випустив збірку тез пошукових робіт краєзнавчої експедиції "Моя Батьківщина - Україна" в якій було надруковано роботу вихованки гуртка "Історичне краєзнавство" Борівського будинку дитячої та юнацької творчості 

bottom of page